Köszönöm a több mint 400 választ az előző hírlevelemben az „Ön szerint mennyi D-vitamint kell szedni?” felmérésre.
Jó sejtettem az eredményt – ami a mainstream felvilágosítást tükrözi – ezért rögtön öntsünk is tiszta vizet a pohárba és járjuk körbe a kérdést.
(Az eredmények: A válaszolók ~30 / 30 / 30%-a szerint 1-2000 NE / 3-4000 NE / 5-6000 NE a helyes napi dózis. A válaszolók fennmaradó 10%-a szerint pedig 7-10000 NE. Illetve néhányan nyáron nem szedik, vagy kevesebbet vesznek be. Megterhelés, betegség (pl. autoimmun) vagy várandósság esetén pedig többet.)
1.
Jó tudni, hogy a különböző gyártók D-vitamin készítményei sajnos eltérő hatékonysággal hasznosulnak, ezért nincs egységes adag, amivel biztosan ugyanazt a védelmet tudja biztosítani a testének.
2.
Mivel nem gyógyszerről, hanem étrend kiegészítőkről van szó, ezért NINCSENEK tudományosan igazolt összehasonlító vizsgálatok, hogy kiderüljön feketén-fehéren, melyik készítmény a „legjobb”.
3.
Lehet, hogy egyéni érzékenységben, mellékhatások miatt, Ön pont azt a készítményt nem tolerálja, amire mások esküsznek, hogy egyedül üdvözítő. Ezért is tanácsos a kezdeti napokban megfigyelni, hogy fáradtabbá vált-e a D-vitamin szedés megkezdése után. Ha igen, akkor csere és megint önmegfigyelés. Ha erről már lemaradt, akkor ha elfogyott, tartson pár nap szünetet és figyelje meg, hogy jobban lett-e a D-vitamin szedés abbahagyása után. Ha igen, akkor váltson másikra!
4.
Az adagolásban pedig az egyetlen, kizárólagos igazodási pontja az évente 1-2x vérvételből elvégzett D-vitamin szint mérés eredménye legyen. A normál tartomány felső határát közelítse az érték, akkor megfelelő az adagolt mennyiség. Ha már megtalálta a mellékhatásmentesen szedhető készítményét, és 1-2 évig mérette a D-vitamin szintjét, akkor mérés nélkül ráállhat az Önnél kitapasztalt megfelelő adagra.
5.
Nyáron mennyi D-vitamint kell szedni? Jó tudni, hogy kb. júniustól éri a Földet olyan szögben a napfény, hogy ebből elegendő saját D-vitamint termeljen a test, de ahhoz sokat kellene napozni, amit a bőrgyógyászok ugye tiltanak. (Egyes források szerint szerint elég napi 15 perc – én a személyes tapasztalataim alapján ezt nem hiszem el.)
6.
Ezért nyáron bátran szedjen ugyanannyit mint télen, hiszen nyáron többet mozgunk, sportolunk, kirándulunk – IR, PCOS érintettként, a saját jól felfogott érdekünkben még annál is többet és rendszeresebben – tehát a fizikai terhelés D-vitamin többlet igényét kb. elfogyaszthatja a napozással termelt saját D-vitamin és így nem kerülünk a normál tartomány fölé. (A normál felső határértékről élénk vita folyik, még várat magára az állásfoglalás kikristályosodása.)
7.
Jó tudni, hogy a különböző vérvételi laborok, más-más metódussal dolgozhatnak, amikhez eltérő normál tartomány tartozik. Ezért a normálértéket mindig nézze meg, illetve okos döntés fixen ugyanabban a laborban méretni.
😊Örömhír, hogy nyáron ezerszer könnyebb étrend-életmódot váltani. Ha szeretné a tudását finomhangolni, esetleg friss IR, PCOS érintett, vagy legyen bár csüggedt régi motoros, szeretettel várom a közös tanuláson, ahol megint tiszta vizet öntünk a pohárba:
Időpont: július 1. kedd 18:50-20 ó
Helyszín: online, Zoom
Kattintson a regisztrációhoz:
A megosztásokat köszönöm.
2010-2025 © Dr. Benkő Éva minden jog fenntartva I ÁSZF és jogi nyilatkozat I Adatvédelmi tájékoztató I