Endometriózis, inzulinrezisztencia

Vendég-bloggerem Kurczewski-Tamás Zita, aki meggyógyult az endometriózisából és létrehozta az Endosegítő oldalt, a sorstársai segítésére. Fogadják szeretettel írását, hiszen egyre több inzulinrezisztenciás nőt érint az endometriózis IS. Látni fogják, hogy javasolt étrendjeink találkoznak, hiszen e betegségek gyökerei közösek. 

Figyelem: A fotó nem sonkát, hanem lazacot ábrázol, ami nem vörös hús, tehát fogyasztható endometriózisban.

Kurczewski Tamás Zita:

Az endometriózis egy olyan női betegség, amelynél méhnyálkahártyához hasonló szövetek jelennek meg a méh üregén kívül. Ezek a szövetek ugyanúgy reagálnak a hormonális változásokra, mint a méhen belüli méhnyálkahártya, és a szervezetben gyulladásos folyamatokat indítanak, cisztákat és összenövéseket okoznak, legtöbbször a kismedencei területeken, a bélben vagy a húgyhólyagban. 

Az endometriózis egy ösztrogénfüggő betegség, és fennállása esetén egy krónikus gyulladás van a szervezetben. A megfelelő orvosi kezelésen túl a tünetek, a gyulladás és a fájdalom csökkentésében, az öngyógyító folyamatok aktivizálásában rendkívül támogató tud lenni a megfelelő étrend és életmód kialakítása. Éppen ezért az étrend- és életmódváltás minden endometriózisban érintettnek javasolható. 

Az étrenddel kapcsolatban számos tudományos kutatás látott már napvilágot, amely iránymutató abban, hogy merre érdemes elindulni. Egy olasz kutatás alapján a vörös húsok fogyasztása növeli az endometriózis kockázatát, míg a zöldszínű zöldségek, friss gyümölcsök fogyasztása csökkentik azt. Egy másik kutatás azt állapította meg, hogy magas transzzsír tartalmú étrendet folytatók körében 48%-kal nagyobb az endometriózis kockázata, míg a magasabb omega-3 zsírsav tartalmú étrend csökkenti az endometriózis kockázatát. Ennek megfelelően érdemes a hidrogenizált zsírokat kerülni, és az étrendbe beépíteni a halak, tengeri herkentyűk és az omega-3 forrásban gazdagabb magvak (lenmag, chia mag) rendszeres fogyasztását.  Egy további tudományos kutatás alapján a glutén elhagyása 75%-ban javított az endometriózis okozta panaszokon, így endometriózis esetén javasolható a gluténmentes étrend is.  

A fentieken kívül a finomított cukrok és szénhidrátok fogyasztása is mellőzendő, a tejtermékek kapcsán az a tapasztalat, hogy azok elhagyása jelentősen javíthat a panaszokon. Az étrendben javasolt a teljes értékű, nem finomított, illetve vegyszerekről, hormonoktól, antibiotikumoktól és adalékanyagoktól mentes ételeket előnyben részesíteni. 

Az étrendváltás persze nem egyszerű dolog, hiszen fontos, hogy az étrendünk tápláló, a szervezetünk igényeinek megfelelő és finom is legyen. Éppen ezért sokat segít, ha szakértőhöz fordulunk, ha az étrendünket szeretnénk kialakítani. Az Endosegítő keretében szervezett étrend- és életmódkurzusok, folytatott konzultációk is pont ezt célozzák, vagyis, hogy a változtatáshoz megadjunk minden információt és segítséget. Változtatni pedig együtt sokkal könnyebb: egy olyan környezetben, amely támogató, és ahol folyamatos tippeket, információkat kapsz, illetve ahol bármely kérdésedet felteheted. 

Kurczewski-Tamás Zita
Endosegítő blog írója, funkcionális táplálkozási referens, természetgyógyász

www.endosegito.hu
https://www.facebook.com/endosegito
endosegito@endosegito.hu

Ma Magyarországon 6 millió ember inzulinrezisztens, ezen belül már a gyerekek fele is az. Félti a jövőjét, a családját? Van kivezető út; a komplex életmódváltás.

Gyors, eredményes segítség?

Igen. Jó helyen jár. Ingyenesen is elkezdheti, hogy mielőbb visszanyerhesse az IR előtti önmagát.

INGYENES mini kurzusok

Bemelegítésként válogasson ingyenes mini videókurzusaimból

IR alapozó ingyenes élő webinár

IR lelki okok ingyenes élő webinár

Életmódváltás meddőségben ingyenes minikurzus

4 hetes videókurzusok

Ha készen áll arra, hogy testi-lelki egészségét a következő szintre emelje, részt tud venni egymásra épülő, 4 hetes videókurzusaimon

IR diéta (1. pillér) 4 hetes
videókurzus

Életmódváltás az IR diétán túl (+7 pillér) 4 hetes videókurzus

Lelki okok feloldása 4 hetes videókurzus

Mi van a fekete dobozban? 4 hetes önismereti videókurzus.